✍️ Tomek pisze:

“Witam. jak wyeliminować ból pleców w odcinku lędźwiowym? Ból się najbardziej udziela w momencie wjeżdżania pod stromą górkę. Na płaskiej nawierzchni raczej nie mam z tym problemu. Czy problem może leżeć w źle dobranym rowerze czy może źle podchodzę do treningów? Pozdrawiam.”

Jeśli i Ty borykasz się z tego typu dolegliwością, poniżej przygotowałem dla Ciebie dość obszerną odpowiedź w tym temacie 👇👇👇

🚴‍♂️ Ból pleców w odcinku lędźwiowym jest częstą skargą wśród kolarzy. Rzadko zdarza się, że dolegliwość tego typu potrafi całkowicie zatrzymać daną osobę w aktywności, jednakże potrafi skutecznie utrudnić i pozbawić przyjemności wykonywania ćwiczeń rowerowych, realizacji treningów/ wycieczek czy udziału w zawodach ze 100% efektywnością. Po prostu zaczyna boleć i zaczynasz zwalniać … 😫

Problemy od dłuższego czasu …

🚴‍♂️ Ważną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to fakt, że tego typu dolegliwość zazwyczaj nie bierze się z tego, że w pewnym momencie zaczynasz jeździć na rowerze. Zazwyczaj dana osoba ma już pewne problemy z kręgosłupem od dłuższego czasu, np. praca siedząca a dziś siadając na rowerze może tylko te dolegliwości uwidocznić, pogłębić, a podchodząc to sprawy poprawnie nawet złagodzić !!

🚴‍♂️ Jeśli możemy w trakcie aktywności na rowerze identyfikować ból pleców, to poprawiając pozycję możemy go unikać a nawet leczyć. Można śmiało chyba powiedzieć, że kolarstwo w tym wypadku stanowi jeden z lepszych sposobów ćwiczeń dla osób z bólem pleców.

🚴‍♂️ Przyczyną bólu pleców w odcinku lędźwiowym może być niewłaściwe podejście do aktywności na rowerze lub/ i niepoprawny dobór czy ustawienie sprzętu, którego używasz podczas jazdy rowerem.

🥇Aktywność. Często ból pleców pojawia się wtedy, kiedy zaczynasz dopiero swoją przygodę na rowerze, kiedy wracasz po przerwie i rzucasz się zbyt szybko na głęboką wodę. Nagle zwiększasz dramatycznie dystans jaki pokonujesz na swoim rowerze, zwiększasz dużymi skokami obciążenia, budujesz szybko objętość i intensywność, rzucasz się na długie podjazdy w górach, czy jeździsz bardzo długo i mocno po ciężkim terenie, np. MTB. Wybacz, Twoje ciało to nie maszyna, bynajmniej nie na początku – zwolnij! Pozwól i daj czas, aby pod wpływem narzuconego w sposób poprawny obciążenia, w kolejnych krokach treningu Twoje ciało miało szansę się zaadoptować.

🥈 Sprzęt. Bardzo częstą przyczyną bólu pleców jest nieodpowiednie ustawienie Twojego roweru, wysokości siodełka, ustawienie jego kąta czy regulacji w dostępie do kierownicy w zakresie spadku (tzw. drop) czy samego zasięgu (tzw. reach).

👉 Jeśli siodełko masz ustawione zbyt wysoko, wówczas będziesz „bujał” się z lewa na prawo starając się za każdym razem dosięgnąć pedałów -> możliwa przyczyna bólu pleców w dolnym odcinku.

👉 Zapamiętaj, że kąt siodła zmienia kąt Twojego tułowia i jest udowodnione, że jego prawidłowe ustawienie ma dramatyczny wpływ na złagodzenie bólu pleców w dolnym odcinku (jeśli wypoziomowanie siodełka nie wprowadza pozytywnych zmian, spróbuj delikatnie ustawić kąt ujemny, nawet do -1 stopnia pochylenia).

👉 Jeśli reach jest zbyt duży, wówczas zmuszasz swój korpus większego wygięcia w dolnej części pleców, a to powoduje przybranie ostrego kąta tułowia. W długim odcinku czasu, nadmiernie wyciągnięta postawa może powodować ból w dolnym odcinku pleców.

👉 Często wśród kolarzy, szczególnie amatorów panuje przekonanie, że trzeba mieć agresywną pozycję na rowerze, która jest postrzegana jako aerodynamiczna, długa i niska, czy taka, która np. w MTB pozwala pokonywać bardzo strome podjazdy. Wszystko się zgadza, ale czy Twoje ciało jest na to gotowe? Zbyt duży drop i reach jest często przyczyną bólu pleców w dolnym odcinku.

👉 Pamiętaj, nic na siłę. Często dojście do agresywnej, Twojej wymarzonej pozycji będzie wymagało czasu, aby się przystosować. Zacznij w takim wypadku od zrównoważonego ustawienia, przy którym zaczniesz jeździć bez bólu i dyskomfortu, a w kolejnych krokach po pewnym czasie adaptacji Twojego ciała, będziesz zmieniał pozycję w kierunku oczekiwanym przez Ciebie. Równocześnie warto ten proces wspomagać zestawem ćwiczeń ukierunkowanych na czynniki ograniczające.

👉 Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na ból pleców w dolnym odcinku, to czynniki wewnętrzne związane z Twoim ciałem, np:
– różnica na długości kończyn dolnych
– słaba elastyczność
– urazy związane z „siedzeniem” (np. obtarcia, bolesne miejsca, stany zapalne, uszkodzenia)
– wcześniejsze urazy kręgosłupa

🔥🔥🔥 Jako podsumowanie, poniżej zebrałem dla Ciebie kilka możliwych przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku kręgosłupa wraz z możliwymi rozwiązaniami 🔥🔥🔥

📣 Kąt tułowia jest zbyt niski, zbyt duży reach.
To co możesz zrobić to spróbować zmniejszyć reach poprzez skrócenie mostka / po przez przesunięcie siodełka do przodu, jeśli ustawienie dla kolana na to pozwala.

📣📣 Kąt tułowia jest zbyt niski, zbyt duży drop.
To co możesz zrobić to spróbować podnieść kierownicę / obniżyć siodełko, jeśli ustawienie kąta dla kolana na to pozwala.

📣📣📣 Różna długość kończyn dolnych.
To co możesz zrobić to spróbować dopasować wysokość siodełka.

📣📣📣📣 Nieodpowiednie siodełko.
Jeśli aktualne siodełko, które posiadasz blokuje ruchy miednicy, wówczas może zmuszać Twoje plecy do przyjęcia większego kąta zgięcia. Rozwiązaniem tutaj może być dobranie innego kształtu siodełka.

📣📣📣📣📣 Kąt ustawienia siodełka.
Ustawienie siodełka z nieodpowiednim kątem w górę będzie powodować nieodpowiedni ruch na miednicy do tyłu, przez co wymusi większe zgięcie i odkształcenie w dolnym odcinku kręgosłupa.

Zapraszam do kontaktu

Z JAKIM TEMATEM, SPRAWĄ PRZYCHODZISZ?

Poznajmy się. Powiedz mi więcej o swoich potrzebach, wyzwaniach, zamierzeniach, projektach, które chcesz realizować. Opowiedz mi o sobie.
Czego potrzebujesz? Co chcesz zrobić? W jaki sposób mogę pomóc?
Uświadomienie sobie na samym początku co jest celem oraz co ma być efektem, jest pierwszym krokiem do skutecznego działania.

Kontakt.

DANE KONTAKTOWE

Telefon: +48 602 357 732
Email: biuro@michalowskicoaching.pl
Web: www.michalowskicoaching.pl

Media.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Wizyta.

ADRES

ul. Pogodna 33
66-016 Płoty